Igår eftermiddag fick vi en liten chock då vi upptäckte att Pepsi, ett av min systers marsvin, hade somnat in. 🙁 Han var bara 3 år så det var inget Sofia var beredd på men han verkar ha somnat in lugnt och stilla som tur är.
Idag åkte vi hela familjen (förutom storasyster som bor i Gbg) till en djurkyrkogård där vi begravde honom. Han förtjänade en fin plats att vila på och det har han fått nu. Natti natti Pepsi ♥
Marsvin är flockdjur och ska bo minst 2 tillsammans för att de inte ska bli ensamma, men nu har Sofia bara ett marsvin kvar. 🙁 Så känner ni någon som har en marsvinshanne som behöver ett nytt hem -kommentera!






Aaaw, jag vet själv hur mycket husdjur kan betyda. Eftersom jag har haft en kanin! Må, Pepsi vila i frid (:
Sv: Tackar för din kommentar och uppmuntran! Jag SKA komma igång med träningen igen. Har intalat mig det 😀